MOBILNOŚĆ  BIEGACZA ( i nie tylko...)

Mobilność to zdolność ciała do osiągnięcia pełnego zakresu ruchu przy prawidłowej kontroli nerwowej. Aby osiągnąć prawidłowa mobilność należy, posiadać elastyczne mięśnie i stawy oraz dobrą koordynację ruchową. Prawidłowa mobilność to obok stabilizacji i prioprirecepcji podstawowa składowa prawidłowej i bezbolesnej sprawności sportowca.

Aby ciało było elastyczne i mobilne, potrzebne są elastyczne i mobilne tkanki. Powodem zaburzeń mobilności może być wiele przyczyn. Między innymi: przebyte urazy, nieprawidłowe wzorce ruchowe i technika biegu, zmiany anatomiczne (pourazowe,genetyczne), czynniki emocjonalne. Przyczynę i charakter zaburzeń mobilności można stwierdzić przez diagnozę fizjoterapeutyczną.

Mobilność ciała zależy, od elastyczności jego poszczególnych tkanek: Powięzi, mięśni, torebek stawowych i więzadeł. Każda z tych tkanek wymaga innego traktowania w celu poprawy elastyczności. pracując nad wszechstronną mobilnością, pracujemy z poszczególnymi warstwami ciała jak z obieraną cebulą. Od najbardziej powierzchownych do tych położonych głębiej

Pierwsza warstwa to powięź powierzchowna. Struktura, która otacza wszystkie mięśnie. Zrosty, urazy, złe nawyki, powodują jej sklejanie i zgrubianie, które może ograniczać ruchomość. Rozciągnie powięzi, uzyskujemy na różne sposoby, poprzez masaż, rollowanie, pracę z piłeczką, stretching dynamiczny lub flossbandy.