Koślawość Kolana

 

Koślawość kolan, czyli popularne „ X „ . To nie tylko problem z wyglądem kolan.

To poważny problem z ich funkcją, który może doprowadzić do przeciążeń, a następnie przewlekłych kontuzji stawów kolanowych.

 

Tendencja do funkcjonalnej koślawości podczas biegania skutkuje popularnymi : zespołem bocznego przyparcia rzepki, oraz zespołem pasma biodrowo-piszczelowego. Ból towarzyszący tym schorzeniom lokalizuje się w przedniej lub bocznej części kolana.

 

Ze względu na to że ból występuje w kolanie, leczenie również często ogranicza się do oddziaływania miejscowego na kolano. Stosuje się fizykoterapię, maści, zastrzyki sterydowe ( o zgrozo ). Kto z Was przechodził taki sposób leczenia, wie że taka strategia pomaga na krótko, bądź wcale.

 

Dlaczego tak się dzieje?

 

Kolano, jest tylko jednym z ogniw łańcucha kinematycznego kończyny dolnej. W dodatku najbardziej ruchomym. Dlatego, jeśli coś dzieje się piętro wyżej ( w biodrze ) lub piętro niżej ( w stopie ) to odpowiedź najczęściej pojawia się pośrodku, czyli w kolanie.

 

W przeważającej części, mechanizm czynnościowy koślawienia kolana, zaczyna się w biodrze. Dokładnie w wyniku osłabienia siły bądź kontroli mięśnia pośladkowego średniego, oraz tylno-bocznej części mięśnia pośladkowego wielkiego. 

Grupę tych mięśni można znaleźć, podążając dłonią w dół od talerza biodrowego, aż do wystającej narośli kostnej w okolicy biodra. Ta wystająca narośl to krętarz kości udowej. Do tył i w górę od niej znajdują się interesujące nas mięśnie.

 

Mięsień pośladkowy średni oraz tylna część pośladkowego wielkiego są odpowiedzialne za utrzymanie w jednej płaszczyźnie miednicy, podczas nagłego przenoszeniu ciężaru ciała na obciążaną nogę podczas biegu. Przeniesienie ciężaru ciała podczas biegu, doprowadza do znacznego przyśrodkowego momentu obrotowego w biodrze nogi podporowej. By zapobiec powstaniu tego momentu i opadnięciu miednicy po stronie przeciwnej, muszą aktywować się mięśnie pośladkowy średni oraz tylna część pośladkowego wielkiego. Stabilizacja mięśniowa wyznacza granicę zgięcia kolana oraz rotacji wewnętrznej uda ( połączone ruchy tworzące koślawość) .

 

Podczas biegu, koślawienie najbardziej widoczne jest w fazie śródpodparcia, czyli takiej, w której po lądowaniu środek ciężkości znajduje się nad stopą i w swoim najniższym położeniu. Podczas videoanalizy, w tej fazie możemy zaobserwować czy mięśnie pośladkowe są na tyle wydolne by nie pozwolić kości udowej przesunąć się nadmiernie do środka. Na ilustracji poniżej, faza śródpodparcia z niewystarczającą stabilizacją mięśniową.