Jak poprawić krok biegowy?

 

 

Marzec 2018 pierwsza analiza

Maj 2018 reanaliza

 

 

Na zdjęciu widać dwa z około dziesięciu ocenianych podczas analizy parametrów biegu. Po publikacji zdjęć na naszym fanpage otrzymaliśmy wiele pytań jakie ćwiczenie zrobić by poprawić powyższe wartości.

 

Zanim o ćwiczeniach , to krótko o powyższych parametrach.

Im większy kąt natarcia i odległość stopy wykrocznej od rzutu środka ciężkości tym większe hamowanie prędkości poziomej. Im większe hamowanie tym więcej energii trzeba by ją odzyskać.Na pierwszym zdjęciu wykonanym w połowie marca widać kąt natarcia grubo powyżej 90 stopni, przy prawie wyprostowanym kolanie. Konsekwencją takiej sytuacji w najlepszym wypadku będzie słaba ergonomia biegu, w najgorszym kontuzja.

Praca nad zmianą techniki biegacza ze zdjęcia trwała półtora miesiąca i wciąż trwa.

Niestety nie odbyło się to za sprawa wywoływanego w pytaniach jednego cudownego ćwiczenia :) . Po prostu takiego nie ma.

 

Jest za to pewien algorytm postępowanie, którym spróbuję się z Wami podzielić. Zaznaczyć należy jednak że algorytm ów jest statystycznym uogólnieniem i bez indywidualnej diagnostyki nie gwarantuje sukcesu w poprawie motoryki i techniki biegacza.

 

KROK 1.

Zdiagnozuj ograniczenia zakresu ruchu, zacznij od stawu skokowego i biodra , jeśli w tych stawach nie ma prawidłowego zakresu ruchu nie ma szans na swobodny bieg z prawidłową techniką.

 

Bez odrywania pięty dotknij

kolanem do ściany.

Odległość palucha od

ściany powinna wynieść

co najmniej 8 cm

 

 

 

 

w powyższej pozycji noga

powinna opadać poniżej linii

podłoża ( stołu )

 

 

KROK 2.

Popracuj nad mobilnością.

Jeśli Twój zakres ruchu w tych stawach jest poprawny, super. Jeśli nie czas na odzyskanie ruchomości. Są różne sposoby ćwiczeń mobilności. Ważne by wykonywać je poprawnie technicznie.

Mobilizacja stawu skokowego, ważne by kolano

patrzyło” na środek stopy ( trzeci palec )

 

otwieranie biodra, miednica prostopadle do podłoża

 

KROK 3.

Aktywuj stabilizację.

Poprzednie punkty mamy za sobą. Nasze biodra i stawy skokowe mają prawidłową ruchomość. Przechodzimy do następnego etapu.

Aby wahadło działało, musi mieć punkt zawieszenia. Dla Twoich nóg takim punktem jest miednica. Musi być stabilna , a do tego potrzebne są silne a przede wszystkim skutecznie aktywne mięśnie stabilizujące. Mięsień poprzeczny brzucha, mięśnie pośladkowe średnie, mięśnie wielodzielne i jeszcze kilka innych. Wchodzimy zatem w etap budowy stabilizacji.