Nie taka znowu pięta Achillesa

Pozwól, że opiszę Ci sytuację, która być może jest Ci znana.

Pojawia się ból w okolicy ścięgna Achillesa. Boli przed rozpoczęciem biegu i po jego zakończeniu. Nie boli w trakcie ruchu. Łydka jest spięta, a ścięgno Achillesa tkliwe. Takie objawy mogą sugerować przeciążenie lub nadwyrężenie mięśni. Częstą przyczyną bywa także zespół ciasnoty przedziałów powięziowych. Aby zwalczyć dolegliwości stosuje się leczenie zachowawcze: ćwiczenia rozciągające, masaże, okłady z lodu i na parę dni odpuszcza się bieganie. Zwykle po jakimś czasie ból mija i już nigdy nie wraca. Ponieważ każdy świadomy biegacz zaczyna analizować co mogło być przyczyną tego bólu, szybko zdaje sobie sprawę, że może to być np. wina nowych butów lub słabszej rozgrzewki, cięższej trasy czy treningu. Inne najczęstsze przyczyny opisane poniżej:

Co jeśli ból nie mija lub nawraca?

 

Jednym z bardziej czarnych scenariuszy może być powstanie zmian zwyrodnieniowych, zapalenia kaletki ścięgna Achillesa lub nawet przerwanie ścięgna. Może się także okazać, że nie w samym ścięgnie Achillesa, łydce czy nawet stopie jest problem. Bóle mogą przecież pochodzić z odcinka lędźwiowego albo wynikać z zaburzeń w obrębie miednicy czy bioder. Nigdy nie ignoruj bólu i nie biegaj jeśli go odczuwasz. To dużo gorsze rozwiązanie dla ciała niż sama kontuzja, ponieważ rozwijasz u siebie kompensacje i patologiczny wzorzec ruchu, który z pewnością odezwie się do Ciebie w przyszłości w postaci kolejnej kontuzji.

 

Ale nie kontuzjach mam tu dziś pisać, lecz o ich zapobieganiu.

Zwróć uwagę, jakie czynniki wpływają na ich powstanie zgodnie z filozofią treningu funkcjonalnego


*dot. Cech motorycznych: siły mięśniowej, mocy wytrzymałości, gibkości, koordynacji, szybkości oraz zakresu ruchu stawów czy mobilności.

 

Zanim przejdziesz do ćwiczeń profilaktycznych zrób testy bezpieczeństwa i sprawdź czy na pewno już możesz je wykonywać. Dotyczy to w szczególności osób, które wychodzą z kontuzji i chciałyby na nowo rozpocząć trening. (Przeczytaj artykuł testy bezpieczeństwa dla ścięgna Achillesa)

Aby prawidłowo zabezpieczyć ścięgno Achillesa, mięśnie łydek oraz stopy biegacza przed kontuzją, proponuję zastosować program prewencyjny:

W kolejnych artykułach pokażę Ci ćwiczenia i zagadnienia z dalszych etapów programu.