Technika mistrza - Wayde van Niekerk

Bieganie może być piękne, delikatne i niesamowicie szybkie, tak właśnie biega Wayde van Niekerk.

Jak on to robi? Oto kilka wskazówek, do szybkiego oraz pięknego biegania.

 

1.Wysokie prowadzenie kolan.

 

Kolano nadaje pęd do przodu, przez dynamiczną pracę, tak zwanego”wahadła przedniego”. Jest to podstawowa siła napędowa u sprinterów.

 

Wysokie prowadzenie kolan.jpg


 

2. Obszerna praca ramion do tyłu.

 

W czasie biegu ramiona powinny być ugięte w stawach łokciowych, nadgarstki rozluźnione. Ruch jest obszerny w tył przez wysokie prowadzenie łokci ruchem prostolinijnym. Ramiona równoważą siłę wahadła przedniego, czyli wymachu kolana nogi po przeciwnej stronie.  Napinają  też mięśnie skośne brzucha, które przenoszą siłę na miednicę, po przeciwnej stronie. Dzięki czemu noga zakroczna wyrzucana jest do przodu jak sprężyna. Taki mechanizm tylko wtedy zadziała, kiedy mamy pełne zakresy ruchu, dlatego warto się rozciągać.

 

Obszerna praca ramion.jpg


 

3. Stopa stawiana na śródstopiu.

 

Nie tylko na śródstopiu ale dokładnie na zewnętrzną część stopy. Dzięki czemu dobrze amortyzowany jest wstrząs spowodowany masą ciała, grawitacją i pędem. To wyzwala też napięcie rozcięgna podeszwowego oraz mięśni z tyłu nogi. Po napięciu, mięśnie zachowują się jak cięciwa łuku, która wystrzeliwuje nasze ciało do przodu. Chcesz być szybki jak strzała? Biegaj na śródstopiu.

 

Stopa stawiana na śródstopiu.jpg
 

4. Pełen wyprost biodra.

 

Prostowniki biodra są jednymi z najsilniejszych mięśni w naszym ciele. Kiedy chcemy biegać szybko potrzebujemy wykorzystywać ich potencjał do napędzania naszego ciała. Głównym ogranicznikiem, zmniejszającym efektywność pracy prostowników są napięte zginacze. Dopóki nie rozciągniemy zginaczy, nie będziemy korzystać z tej ogromnej mocy mięśni pośladkowych.

 

Wyprost biodra.jpg

 

5. Stabilna pozycja.

 

Dzięki stabilizacji nie tracimy energii, którą z takim trudem wygenerowało nasze ciało. Każde rozchwianie w czasie fazy podporu, jest niepotrzebną stratą energii. Dodatkowo silna stabilizacja zabezpiecza nasze ciało przed urazami.

 

Stabilna pozycja.jpg


 

Van Niekerk jest fenomenem, na skalę świata. Moim zdaniem przebije wszystkich sprinterów swoimi osiągami. Jeden z czynników, który wyróżnia go od innych, jest niebywale swobodny delikatny bieg, jego mięśnie są luźne ale generujące niebywałą moc. Bieg na 400m jest doskonały do pokazania techniki, ponieważ wszystkie elementy muszą być doskonałe i doprowadzone do perfekcji, a Van Niekerk  jest świetnym tego przykładem. Jednocześnie technika biegu to nie jest dar dany od Boga, tylko mozolna, systematyczna praca, która sprawia, że nasze ciało działa perfekcyjnie.


 

Paweł Szczygieł

fizjoterapeuta

UMÓW WIZYTĘ