Jako Fizjoterapeuci specjalizujący się w sporcie działamy w trzech obszarach: leczenie kontuzji, diagnostyka funkcjonalna, poprawa techniki biegu

 

Pierwsze spotkanie z nami polega na wytyczeniu celów i diagnostyce funkcjonalnej. Cel ustalamy tak by był spójny z celem biegacza. Natomiast diagnostyka pozwoli ustalić jakimi środkami do tego celu dojdziemy. Ocena funkcjonalna to szereg testów czynnościowych i pomiarów strukturalnych, których wiarygodność poparta jest badaniami klinicznymi z zakresu biomechaniki i antropologii. Pozwala nam ustalić program leczenia dostosowany do indywidualnego profilu biomechanicznego i psychoruchowego sportowca.

Nasza filozofia jet prosta i składa się z prostej reakcji łańcuchowej:

  • znaleźć lokalny problem
  • ustalić jego globalną przyczynę
  • poprawić funkcję na poziomie lokalnym
  • poprawioną funkcję wprowadzić w globalny wzorzec ruchowy

co to oznacza dla biegacza - trzy rzeczy:

  • usunięcie bólu
  • poprawa techniki
  • radość z biegania

 

Fizjoterapia w leczeniu kontuzji.

Najczęstsze kontuzje z jakimi spotykamy się u biegaczy, to zapalenie ścięgna piętowego (ścięgna Achillesa), zespół pasma biodrowo-piszczelowego, zespół bocznego przyparcia rzepki, zapalenie rozcięgna podeszwowego czy zespoły powięziowe podudzia (shin splits). Metody jakimi pracujemy to fizjoterapeutyczne metody specjalne z zakresu terapii manualnej, terapii powięziowych, terapii neurofizjologicznych, treningu funkcjonalnego i reedukacji motorycznej. Przede wszystkim jednak pamiętamy że z pozoru to samo schorzenie może mieć setki różnych przyczyn, dlatego przykładamy wielką wagę do diagnostyki. Pracujemy metodami dignostycznymi opartymi na testach FMS, ocenie globalnych wzorców ruchowych, fizjoterapeutycznych testach kliniczne, ocenie strukturalnej, badaniu podometrycznu oraz badaniu segmentarnemu. Główna zasada: Dobra diagnoza - skuteczne leczenie.

 

Technika biegu

Z naszej perspektywy każdy człowiek jest inny, dlatego dla każdego ten idealny ruch jest nieco inny. Nasze działanie polega na ocenie istniejącej techniki przez pryzmat diagnostyki funkcjonalnej:

  • przygotowanie ciała biegacza pod kątem odpowiednich zakresów ruchu, mobilności i stabilności
  • reedukacja prawidłowych wzorców ruchowych
  • nauczenie wykorzystania sprężystości tkanek miękkich w celu poprawy ergonomii biegu

Umiejętne wykorzystanie i zrozumienie celów ćwiczeń plyometrycznych.

Wszystkie elementy są prowadzone i modyfikowane indywidualnie ponieważ różnice anatomiczne mogą determinować sposób poruszania się w biegu.

fizjoterapeuta dla biegaczy Warszawa
fizjoterapeuta Warszawa